Smycz dla psa – taśmowa czy automatyczna?

Wybór wyprawki dla pupila powinien być przemyślany i konsekwentny. Wybierając akcesoria, w tym smycz dla psa należy pamiętać o kilku zasadach i wiedzieć jaki rodzaj smyczy będzie najlepszy nie tylko dla Twojego pupila ale również dla Ciebie.

Smycz automatyczna czy taśmowa?

Na rynku jest wiele rodzajów akcesoriów, które uprzyjemnią Wam wspólny spacer. Smycze można generalnie podzielić na dwa główne rodzaje:

  • smycze typu flexi – oparte na mocnym mechanizmie, twórcy smyczy automatycznych inspiracje czerpali ze sprzętu alpinistycznego. Wszystkie elementy smyczy automatycznej muszą być
  • iezawodne – łożyska, hamulec, linka. Wybierając smycz automatyczną celuj w znanych producentów, są gwarancją jakości i odpowiadają za swoje produkty. Smycze typu flexi są zwykle droższe niż smycze taśmowe, jednak są wygodne i świetnie sprawdzają się w przypadku małych zwierząt.
  • smycze taśmowe i linkowe – w sklepach zoologicznych jest ich bardzo szeroki wybór. Bywa, że są oferowane w gotowych zestawach z obrożą lub szelkami. Są wykonane z linek, taśm syntetycznych i skóry. Niektóre modele mają regulowaną długość (tzw. smycze przepinane). Występują w różnych długościach, ale rzadko można kupić smycz taśmową dłuższą niż 5-7 metrowa. Ich wadą jest spory ciężar, zwłaszcza modeli skórzanych i przeznaczonych dla dużych psów. Zaletą jest nieskomplikowana budowa i niezawodność. Obecnie w niektórych sklepach można samodzielnie je skonfigurować wybierając wzór materiału, rodzaj podszycia, kolory przeszyć, a nawet kolor karabińczyka.

A co do smyczy?

Bez względu na to czy zdecydujesz się na wybór smyczy automatycznej czy smyczy taśmowej należy do nich dobrać szelki lub obrożę. Miłym dodatkiem jest również pojemnik na torebki. Nawet do smyczy automatycznej można dopiąć zabawny pojemnik, który pomoże pożegnać się z wszędobylskimi torebkami ukrytymi w kieszeniach.Dzięki temu już nigdy ich nie zapomnicie wybierając się na wspólny spacer. Do niektórych modeli smyczy taśmowych można dokupić pas dla właściciela psa. Pasy są pomocne dla osób aktywnych, które chcą mieć wolne ręce by biec lub utrzymywać równowagę podczas jazdy na rolkach.

Wybierając smycz miej na uwadze, że nawet najmodniejszy model czy najnowocześniejsze rozwiązania nie oduczą Twojego psa ciągnięcia i gryzienia smyczy. Naukę chodzenia na smyczy najlepiej rozpocząć z jak najmłodszym psem, już kilkutygodniowy szczeniak może ćwiczyć i oswajać się z zestawem smycz i obroża/szelki w formie zabawy. Pamiętaj by nauka była przyjemna, wiązała się z przyjemnością i nagrodami. Dzięki temu szubko przez nią przebrniecie, a spacery z Twoim pupilem będą samą przyjemnością!